Forum Budowlane
Praca - Oferty Pracy

Instalacje grzewcze - dlaczego EKO-GROSZEK

Mirek - 2009-06-17, 14:03
Temat postu: dlaczego EKO-GROSZEK
EKO-GROSZEK
Eko-groszek. Dlaczego? Popularność Eko-groszku jest wynikiem zaostrzenia norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zmusiło to producentów paliw stałych do szukania bardziej proekologicznych rozwiązań ogrzewania.
Eko-groszek to węgiel kamienny sortymentu groszek II granulacji 5-25 mm, odpowiednio uszlachetniony. Charakteryzuje się niską zawartością siarki (do 0,6%), dzięki czemu spełnia normy ekologiczne. Wartość opałowa eko-groszku to 26-27 MJ/kg.
Ogrzewanie Eko-groszkiem jest tańsze o około 40 % od ogrzewania paliwami płynnymi.

Eko-groszek dostarczany jest luzem lub w workach, co umożliwia przechowywanie takiej ilości paliwa jaka jest potrzebna. Atutem tego typu ogrzewania jest również łatwość utrzymania czystości, kotłownia bowiem wcale nie musi znajdować się w piwnicy.

Do spalania Eko-groszku stosuje się nowoczesne urządzenia, bardzo wygodne w obsłudze. Są to piece c.o. z paleniskiem retortowym. Praca kotła może służyć do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową w ciągu całego roku. Spalanie jest praktycznie bezdymne.
Jednym z najważniejszych elementów kotła na ekogroszek jest zespół - podajnik paliwa oraz palnik retortowy. Materiał, z jakiego zostały wykonane części podajnika oraz jakość ich wykonania mają wpływ na prawidłowe działanie pieca centralnego ogrzewania.

Produkowane są również piece z dodatkowym rusztem, który pozwala na pracę urządzenia w razie awarii lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. W tym wypadku można spalać drewno lub inne paliwa. Opcję tę należy jednak stosować tylko w sytuacjach awaryjnych.

Głównymi producentami Ekogroszku są:
Zakład Górniczy "PIEKARY", dawny KWK "JULIAN" w Piekarach Śląskich,
KWK "PIAST" w Bieruniu,
Katowicki Holding Węglowy- Zakład Przeróbczy w Sosnowcu. powrót do góry

źródło :
http://www.termoeko.pl/ws...kupujacych.html

kret - 2009-06-17, 19:30

a my palimy daje mułem aż wstyd się przyznać prawda
malti - 2010-08-27, 09:31

Mimo wszystko bardziej jestem skłonna ku pompom ciepła. Są bardziej przystępną formą ogrzewania, która sprawdza się już w wielu domach, instytucjach i różnych firmach. Zastosowanie pompy ciepła przekłada nam się na niskie rachunki w przyszłości. Dla wstępnego przekonania się, że warto możemy obliczyć koszty takiego ogrzewania na przykładzie własnego domu.
DobreGrzejniki_pl - 2011-01-06, 10:40

Co do pompy ciepła,to faktycznie opinie są bardzo dobre i jest to jednocześnie bardzo wygodne rozwiązanie,najlepiej skorzystac z kalkulatora do obliczania kosztów i oszacowac ile wyniesie nas takie ogrzewanie. Osobiście palę węglem i przyznaję,że idzie tego naprawde sporo...
marekkat3 - 2011-02-03, 09:39

DobreGrzejniki_pl napisał/a:
Co do pompy ciepła,to faktycznie opinie są bardzo dobre i jest to jednocześnie bardzo wygodne rozwiązanie,najlepiej skorzystac z kalkulatora do obliczania kosztów i oszacowac ile wyniesie nas takie ogrzewanie. Osobiście palę węglem i przyznaję,że idzie tego naprawde sporo...


a jak się do tego ma biomasa? czy opłaca się kupić piec na biomasę? ostatnio w sklepie bardzo mi polecali właśnie taką opcję i teraz się zastanawiam czy po prostu chcieli mi wcisnąć piec, który im nie chce zejść z magazynu czy faktycznie jest to dobra opcja

Eccelent - 2011-02-22, 14:54

Ja również ponawiam pytanie: co z piecem na biomasę? Czy ktoś wie jakie są koszty takiej inwestycji oraz mniej wiecej poziom spalania? To przecież bardzo istotne szczegóły.
goodidea - 2011-04-27, 11:31

Witam, na chwilę obecną najpopularniejszym sposobem ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce - alternatywnym dla gazowego jest właśnie węgiel ekogroszek oraz miał. Ogrzewanie miałem jak i ekogroszkiem wiąże się z pewnymi plusami i minusami. Ekogroszek jest nieco droższym niż miał paliwem grzewczym(różnica w cenie zazwyczaj nie przekracza 5%), ale za to jest paliwem ekologicznym oraz bardzo czystym – jego załadunek i składowanie jest w związku z tym znacznie prostsze oraz wydajnesze niż w przypadku miału (przy zastosowaniu ekogroszku zapakowanego w worki oczywiście). Miał jest tańszy i się pyli ,a jego ładowanie do pieca wymaga sporo energii. Kwestię tego czy zdecydować się na kotły na ekogroszek, miał czy jeszcze inny rodzaj paliwa stałego trzeba więc zanalizować indywidualnie według własnych potrzeb i przekonań. Jak wynika z wykresu kosztów miał węglowy jest o 6,2% tańszy od węgla ekogroszku ale za to koszt konserwacji i eksplatacji kotła retortowego którego używa się do spalania ekogroszku jest o 40% niższy tak więc miał jest zaledwie o ok. 3,4% tańszy od ekogroszku ,a ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery przez miał podczas spalania jest aż o 1350% wyższa! w dodatku miał zawiera sporo siarki której ekogroszek nie posiada prawie wcale!

firmy

Tanie-Grzanie - 2011-10-18, 15:04

Poziom spalania przeważnie zależy od powierzchni grzewczej oraz samych grzejników,kotła. Tutaj nie da się specjalnie wyliczyć ile to będzie bez tych szczegółów,,jest to po prostu niemożliwe.
Anelka - 2011-10-24, 10:58

Ja bym proponował państwu zapoznanie się z tymi artykułami : http://budopedia.pl/encyk...ogrzewanie.html Może to rozjaśni troszkę :)
Tanie-Grzanie - 2011-11-04, 13:02

Dzięki za przydatny link,w wolnej chwili napewno tam zajrzę i napisze swoja opinię. A co w sprawie kotła? Patrzyłes na te u nas w sklepie?
Irmin - 2012-07-15, 03:33

Witam,
właśnie zastanawiam się nad wyborem instalacji grzewczej i waham się między ekogroszkiem i pelletem. Przeczytałem więc z zaciekawieniem dyskusję i nasuwa mi się wątpliwość: z tego co dotąd czytałem to chyba jednak pellet jest bardziej ekologiczny - w końcu to tak naprawdę drewno, a nie węgiel. To jak to w końcu jest: bardziej ekologicznie jest palić pelletem czy groszkiem? Chodzi mi zarówno o dym, jak i popioły.

MarkoPolo - 2012-07-23, 13:53

Witaj. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie,ponieważ wszystko zależy jak często palisz,czy non stop,czy raz na jakiś czas. Podaj też powierzchnię grzewczą domu,wtedy może łatwiej będzie cokolwiek doradzić.
Irmin - 2012-07-26, 19:54

Dom ma 210 metrów i jest w trakcie budowy, natomiast zamierzam palić jak jest potrzeba, czyli zimą. Mówisz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, więc czy mógłbyś napisać w jakich przypadkach korzystniejszy jest groszek, a w jakich pellet? Z góry dzięki.
berserker - 2012-08-03, 12:08

Na pewno Ekogroszek jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż pellet, co do kaloryczności na + wychodzi ekogroszek. Co do samych kotłów spalających zarówno pellet jaki i ekogroszek poleciłbym firmę Galmet, Mam ich piec u siebie, i sprawuje się bardzo dobrze.
Sasia - 2012-08-06, 14:10

No właśnie, ja bym wybrała piec, który byłby zarówno na ekogroszek jak i pellet.
Cegielniczka - 2012-09-19, 22:07
Temat postu: odp
Sasia napisał/a:
No właśnie, ja bym wybrała piec, który byłby zarówno na ekogroszek jak i pellet.

albo jeszcze do tego też na brykiet drzewny , miał i węgiel:)
Takie piece mieszane pozwalają oszczędzać gdy cena jednego źródła ciepła drożeje... wtedy można palić czymś innym

dagmara - 2013-08-15, 23:19

Ja bym wybrał ogrzewanie gazowe ;) ale wszystko zależy od wielkości domu ocieplenia itp. dlatego warto skontaktować się z profesjonalistą w tej dziedzinie którego znajdziecie tutaj , pomogą w dobraniu pieca, zamontują, służą fachową poradą.
PieceMans_pl - 2013-09-29, 14:11

Tego typu piece,kotły- znajdziecie u nas. Mamy szeroki wybór oraz atrakcyjne ceny więc zapraszam:)
Hrabik11 - 2013-10-21, 10:50

Takie grzanie jest wydajniejsze chyba i tańsze. Dodatkowo nie jest tak konieczne częste czyszczenie kotła, wpływa to na oszczędności, ale i na stan techniczny kotła, czy systemu grzewczego.
PieceMans_pl - 2013-11-20, 12:22

Zgadza się,kotły nie wymagają czyszczenia w takim stopniu jak te starsze modele,co w praktyce jest dużym ułatwieniem dla Użytkownika. Teraz znajdziecie u nas bardzo atrakcyjne rabaty.
kilofo2 - 2014-09-21, 18:09

Ogrzewanie gazowe to nie jest dobry pomysł. Koszty są zbyt wysokie jak na kieszeń zwykłego polaka, no chyba ze domek jest stosunkowo niewielki.
PieceMans_pl - 2014-11-26, 13:12

Podobnie jak ogrzewanie elektryczne czy jeszcze droższe- olejowe i musimy się z tym liczyć. Teraz u nas znajdziecie ciekawe promocje na kotły wysokiej klasy i jakości,zapraszamy serdecznie.
marek_buduje - 2015-05-13, 17:39

niektóre miasta, jak np kraków zakazują palenia węglem. to samo czeka ekogroszek, który z eko ma tyle wspólnego co i węgiel.
PieceMans_pl - 2015-05-25, 14:13

W takim razie co im pozostaje,gaz? Z tego co wiem to mieszkańcy w dalszym ciągu używają węgla,więc ten zakaz nie jest tak do końca respektowany.
marek_buduje - 2015-06-24, 16:56

nie wiem co im pozostaje, chyba tylko wyprowadzić się do Wieliczki. a tak przy okazji to tutaj mam dobre porównanie cenWkladyKominkowe - 2015-08-03, 14:47

Gaz jak i ogrzewanie olejowe są po prostu nieopłacalne bo w praktyce drogie,chociaż sam gaz w porównaniu do elektrycznego jeszcze nie wygląda tak źle. Proponuję zadbać o domowe źródło ciepła i zdecydować się na stylowy,solidny kominek,,zawsze to jakaś alternatywa.
Elando.pl - 2015-10-23, 10:56

Ogrzewanie na olej wychodzi w praktyce naprawdę drogo,ceny znacznie podskoczyły,więc nie polecam tego źródła. Lepiej już postawić na ekogroszek,czy biomasę i wybrać do tego odpowiedni kocioł. Pod tym względem możemy pomóc i doradzić na www.Elando.pl
kalamir - 2015-10-24, 15:00

Moim zdaniem warto zajrzeć do Instaltermu i przejrzeć techniki grzewcze, które oferują. Kilkoro moich znajomych ma ogrzewanie właśnie od nich i są bardzo zadowoleni. Wysoka jakość i przede wszystkim niskie ceny eksploatacji bardzo ich cieszą:)
Ozebud.pl - 2015-10-27, 16:07

Zawsze powinniśmy mieć na uwadze głównie koszty jakie niesie za sobą dana instalacja grzewcza. Tutaj uważam,że dobrym rozwiązaniem jest także inwestycja w pompę ciepła,która faktycznie będzie się zwracać wraz z każdym sezonem. Szczegóły na naszej stronie www.Ozebud.pl
Elando.pl - 2015-11-20, 11:19

Akurat instalacja kotła grzewczego i wybór ekogroszku jako główne paliwo,to dobra i bezpieczna opcja,mamy również pewność,że będzie znacznie taniej niż solary czy pompa ciepła.
marek_buduje - 2015-12-15, 12:19

taniej niż pompa ciepła? nie wiem skąd bierzesz takie dane. poniżej zestawienie kosztów dla domu 200m2Elando.pl - 2015-12-17, 11:07

Dolicz do pompy ciepła jeszcze koszt jej zakupu oraz instalacji,wtedy widać czarno na białym,że amortyzacja takiego rozwiązania trwa latami,inwestując w dobry kocioł na pewno się nie rozczarujesz jeżeli chodzi o koszty.
Spednet.pl - 2016-01-15, 14:37

Tak na dobrą sprawe to ekogroszek jest jednym z droższych paliw i na pewno decydując się na niego,nie zminimalizujesz kosztów. Koszt inwestycji w pompę ciepła bezie się amortyzował wraz z każdym sezonem grzewczym,o to możesz być spokojny.
marek_buduje - 2016-04-06, 16:38

dobrze, że do tego nawiązałeś. dorzucam wykres dla domu 150m2 odnośnie zwrotu takiej inwestycji


Spednet.pl - 2016-04-27, 12:10

Powyższy wykres chyba mówi wszystko,fajnie że wstawiłeś i mam nadzieję,że każdy już wie co najbardziej sie opłaca jeżeli chodzi o wybór systemu ogrzewania do swojego domu.
marek_buduje - 2016-05-18, 16:27

ten akurat jest przy inwestycji poniżej 25tys, wiadomo, że są wyższe i czas ten może się wydłużyć, ale przy odpowiednim dofiansowaniu nie powinien nigdy przekroczyć 10 lat..
Spednet.pl - 2016-05-30, 09:21

I właśnie w tym tkwi sens,że to się zwraca,nie jest to coś w co trzeba stale inwestować,a już na pewno nie można w żaden sposób porównać tego do tradycyjnego układu grzewczego,który jest z tamtej epoki. O szczegółach poczytacie również na naszej stronie Spednet.pl
marek_buduje - 2016-07-15, 13:13

co do zwrotu kosztów inwestycji, to kolejnym patentem jest instalacja w pakiecie paneli fotowoltaicznych, które będą generować energię do obsługi pompy ciepła.. pomyślcie, że w ten sposób cały układ działa praktycznie za free, a wszystko zwraca się w max 10 lat. sprawdźcie tutaj http://vikersonn.eu/
Kotly-Oksana.pl - 2016-09-06, 14:06

A jak kupujesz i tym samym inwestujesz w dobry kocioł czy układ C. O też musisz dokładać? Oczywiście, że nie i sprawa ma się podobnie jak w przypadku pompy ciepłą, tyle że całość ogrzewania domu masz taniej. Mówię o dobrymi wydajnym piecu.
Leśnik - 2017-04-05, 10:02

Jak dla mnie, jednym z lepszych rozwiązań jeżeli chodzi o opał jest ekogroszek. W przypadku kotłów z automatycznym podajnikiem jest to niemal najwygodniejsze wyjście, szczególnie że w przypadku dostawcy Smart Trans (http://smarttrans.eu/ ), ekogroszek po spaleniu się nie pozostawia zbyt dużej ilości popiołu. Pompy ciepła może i są dobrym wyjściem, ale sporo zależy od miejsca w którym się mieszka oraz od wielkości domu.
Pierot-heating - 2017-08-25, 10:25

Ekogroszek to ciekawa opcja, jednak jeżeli przeanalizujesz wszystkie koszty to zdecydowanie lepszą sprawą jest wybór pompy ciepła, której zalet chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.
Wronka52 - 2017-11-22, 12:43

Ja widzę, że pompa ciepła jest lepszą alternatywą ogrzewania. Ale słyszałam o tym, że niestety jeśli chodzi o stare budownictwo to zakładając taką pompę ciepła warto mieć jeszcze jakieś inne źródło. Wyczytałam to na jakimś blogu, nie wiem ile z tego prawdy, ale w takim razie boje się zaryzykować. Dlatego nadal mam piec na ekogroszek i kupuję go z https://www.wegielsztygar...8-26-MJ-kg.html . Do tego słyszałam, że taka pompa ciepła przy niższych temperaturach jej wydajność spada. Czy ktoś się może odnieść do tych pogłosek?
marek_buduje - 2017-12-05, 10:01

Wronka52 napisał/a:
Do tego słyszałam, że taka pompa ciepła przy niższych temperaturach jej wydajność spada. Czy ktoś się może odnieść do tych pogłosek?


rzeczywiście pogłoski, bo to tyczy się jedynie mało wydajnych pomp ciepła powietrze-woda. problem ten nie występuje jeśli zainwestujemy w pompę geotermalną, która ciepło czerpie z ziemi, która zimą jest cieplejsza niż powietrze

Rolos35 - 2018-02-10, 12:01

W zakresie ekogroszku polecam sprawdzić Hurtownię Opału KGM. Wspomniałem o nich ze względu na wysoką wartość opałową, który opiera się jedynie na węglu z naszych krajowych kopalń. W ich przypadku jest to opał oczywiście dobrze przygotowany, obrobiony i wysuszony. To wszystko składa się na niską ilość generowanego popiołu oraz kaloryczność, która w przypadku Ekogroszku Gold to aż ok. 29,8 MJ/kg
jan7ko - 2018-03-10, 11:32

Przed wyborem sprzedawcy lepiej sprawdzić parametry ekogroszku, a jak ocenić jakość, parametry znajdziemy w blogu http://komex.agro.pl/najlepszy-ekogroszek/ bo to nie nazwa czy cena mówi o jakości.
Ceo-shop.pl - 2018-03-26, 12:46

Tutaj podobnie jak w przypadku pelletu najważniejsze jest to aby był to dobrej klasy i jakości ekogroszek i tym samym skład opału. Generalnie natomiast jeżeli chodzi o wybór systemu grzewczego do naszego domu, to jest on naprawdę bardzo szeroki.
Thermostahl.pl - 2018-06-04, 23:43

Oczywiście jakoś opału bez względu na jego rodzaj jest bardzo istotna, natomiast tez pamiętajmy o samym kotle grzewczym oraz jego właściwościach, warto zerknąć na Thermostahl.pl gdzie pomożemy i doradzimy.
OnlineExpert - 2018-06-21, 14:40

Witam,

A nie zastanawiali się Państwo nad zastosowaniem bardziej komfortowego i ekologicznego rodzaju ogrzewania jak pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny?
Pompa ciepła to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań ogrzewania budynku pod kątem rocznych kosztów ogrzewania, które jest jednocześnie ekologiczne oraz bezobsługowe. W porównaniu do obsługi kotła na paliwa stałe, nie będzie wymagana praca przy dostarczaniu paliwa do kotła oraz przy jego czyszczeniu. Kotły kondensacyjne cechują się również bezobsługową pracą oraz niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu ze spalaniem paliw stałych.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm oraz kotłów Logatherm, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

kallin112 - 2018-10-02, 16:13

Szczerze to trochę nie pojmuję stosowania ekogroszku. Nie jest wcale tanio, do tego trzeba się dość mocno napracować. Mniej kosztowne na podstawie własnego doświadczenia jest ogrzewanie dobrym olejem grzewczym. Polecam zajrzeć na stronę firmy Pol-Oil i poczytać. Polecam takie rozwiązanie zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do gazyfikacji.
biguś - 2018-10-03, 22:06

zawsze zamiast oleju można stosować pompę ciepła. Nie trzeba wtedy martwić się żadnym opałem i kosztami jego zakupu.
OnlineExpert - 2018-10-23, 20:29

Witam,

Trafna uwaga. Ogrzewanie budynku za pomocą oleju opałowego jest jednym z najdroższych rozwiązań ze względu na wysoką cenę zakupu samego paliwa, na które nałożona jest akcyza. Znacznie lepiej zastanowić się nad zastosowaniem pompy ciepła, która gwarantuje najniższe koszty ogrzewania oraz w pełni ekologiczną i bezosługową pracę. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad wyborem sprawdzonej pompy ciepła proponuję zapoznać się z ofertą marki Buderus, w której znajdują się zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Ceny katalogowe wszystkich produktów marki dostępne są na stronie internetowej: https://www.buderus.com/p...i/nowy-cennik/. W celu doboru pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/pro...w/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Ekoszok.pl - 2019-02-04, 12:23

Oprócz ekogroszku polecam zainteresować się także ogrzewaniem na pellet, plus dobrać do tego odpowiedni kocioł, akurat to nasza specjalizacja i chętnie doradzimy :)
Rebecca7 - 2019-03-27, 14:03

Tez jestem za tego typu rozwiązaniami. Jeżeli coś może być dobre dla środowiska, a także przy okazji zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze. Jeśli macie swoje budynki firmowe takie jak mieszkania pod wynajem, biurowce i inne to opcja od https://www.fortum.pl/dla...cieplo-sieciowe powinna was zainteresować. Szkoda, że można skorzystać z takich opcji tylko we Wrocławiu, Częstochowie, Płocku, Zabrzu i Bytomiu. Proponują oni właśnie ekologiczne rozwiązania na ogrzewanie, a i także na ciepłą wodę. Gwarantują oni wygodną kontrolę nad rachunkami i komfortowe ciepło przez cały rok.
Pvt. Lawrence - 2019-03-28, 09:41

W sumie wiele zależy od oczekiwań danej osoby. ;)
meganeza - 2019-06-30, 10:31

Eko-groszek jest bardziej kaloryczny niż pellet, ale jednak jest przy nim więcej roboty, bo powoduje zanieczyszczenia, dlatego my wybraliśmy piec na pellet https://www.defro.pl/ bo właśnie jest przy nim czysto, i jest eko, a to dla nas było najważniejsze, no i popiół z pelletu możemy wykorzystać na nawoź.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group