Forum Budowlane  Strona Główna Forum Budowlane
Praca - Oferty Pracy

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 71
Forum Budowlane Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Mieszkanie w Skarżysku Kamiennej Może być problem z kredytem
Mirek

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7231

PostForum: Aktualności    Wysłany: 2010-03-03, 20:01   Temat: Mieszkanie w Skarżysku Kamiennej Może być problem z kredytem
Chcesz kupić niewielkie, 20-metrowe mieszkanie, albo przestronny, 200-metrowy apartament? Bank może odmówić ci kredytu. Podobnie może zdarzyć się, jeżeli lokal ma co prawda 50 mkw., ale położony jest w 50-tys. mieście. Niektóre banki mają formalne ograniczenia dotyczące lokalizacji nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu, jej wielkości czy wartości. W praktyce jednak w każdym banku mogą pojawić się trudności z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości położonej w mało atrakcyjnym miejscu.

Większość banków nie stawia formalnych ograniczeń dotyczących położenia domu czy mieszkania będącego zabezpieczeniem kredytu – wskazują dane Home Broker. Jednocześnie każdy bank zastrzega, że indywidualnie bada atrakcyjność każdej nieruchomości. Przykładowo, Getin Noble Bank zastrzega, że jeżeli w jego ocenie nieruchomość ma bardzo niską płynność ze względu na stan techniczny budynku oraz lokalizację, bank może odmówić udzielenia kredytu. ING informuje z kolei, że może nie zaakceptować nieruchomości ze względu na specyfikę budynku.

Z praktyki doradców Home Broker wynika, że w każdym banku mogą pojawić się problemy, jeżeli kredytobiorca chce kupić nieruchomość położoną w niezbyt atrakcyjnej lokalizacji, zwłaszcza na wsi, a także lokal w kiepskim stanie technicznym. Banki niechętnie przyjmują bowiem jako zabezpieczenie domy czy mieszkania o bardzo niskiej płynności. Jeden z przykładów to odmowa udzielenia kredytu w przypadku zakupu mieszkania w dobrym stanie technicznym, ale zlokalizowanego w budynku szkoły. W przypadku mało płynnych i niedużych rynków (wsie, małe miasta) problemem może być też zaniżenie wyceny nieruchomości, a tym samym zmniejszenie kwoty kredytu. Może to wynikać z braku nieruchomości o porównywalnym standardzie w okolicy.

W DnB Nord tylko duże miasto

Jedynym bankiem, który otwarcie przyznaje, że nie sfinansuje zakupu nieruchomości (jeśli ona jest zabezpieczeniem kredytu) w małym mieście chyba, że znajduje się ono na liście gmin i powiatów przyległych do dużych miast, jest DnB Nord. Bank standardowo nie udzieli tym samym kredytu na zakup mieszkania w Skarżysku Kamiennej, Dębicy, Mielcu, Iławie czy Płońsku. Tych miast nie ma bowiem na liście akceptowanych przez Bank gmin i powiatów. Kredytobiorca może ewentualnie złożyć indywidualne zapytanie o odstępstwo od tych wytycznych. Nie będzie natomiast problemu z zakupem nieruchomości w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Sopocie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. DnB Nord posiada jedną z bardziej atrakcyjnych na rynku ofert kredytowania w euro. Finansuje zakup do 90% wartości nieruchomości, nie pobiera prowizji, a marża wynosi (kredyt na 300 tys. zł, 25% wkładu własnego).

W Raiffeisen banku większy wkład własny w małej miejscowości

Raiffeisen Bank też posiada ograniczenia dotyczące położenia nieruchomości. Bank preferuje miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, aczkolwiek lokal może być położony w odległości 10 km od granicy miasta. W przypadku aglomeracji (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Gdynia) dopuszczalna jest też lokalizacja w odległości 20 km od granicy miasta. Ograniczenia nie oznaczają jednak, że bank w ogóle nie udzieli kredytu na zakup mieszkania w Dębicy czy Skarżysku. Kupujący musi się jednak liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego (20% dla kredytu w euro i 15% dla złotych). W przypadku nieruchomości położonych w obrębie dużych miast (i pod warunkiem zakupu dodatkowego ubezpieczenia), zgodnie z ostatnią liberalizacją oferty Raiffeisen Banku, wkład własny nie jest konieczny.

Nieruchomości „typowe” i „nietypowe” w Multibanku

Multibank ma wewnętrzną siatkę typów nieruchomości i lokalizacji, która określa czy bank udzieli kredytu, a także, jakiego wkładu własnego zażąda. Są lokalizacje, których bank nie akceptuje, jednak nie precyzuje, na czym polega ograniczenie. Jednocześnie bank dzieli nieruchomości na typowe i nietypowe. Przykładowo, do pierwszej grupy zalicza mieszkania o powierzchni do 110 mkw. czy domy o powierzchni do 300 mkw. Większe domy i mieszkania zalicza z kolei do drugiej grupy, podobnie, jak działki przeznaczone pod zabudowę siedliskową o powierzchni do 1 ha. W przypadku kredytu hipotecznego podział na nieruchomość typową i nietypową nie ma znaczenia z punktu widzenia wskaźnika LTV (maksymalnie 110%). Inaczej jest w przypadku pożyczki hipotecznej, której bank w ogóle nie udzieli jeśli zabezpieczeniem jest nieruchomość „nietypowa”.

Mieszkanie nie mniejsze niż 25 mkw.

Niektóre banki mają z kolei ograniczenia dotyczące powierzchni mieszkań i domów, które mogą być zabezpieczeniem kredytu. W Raiffeisen Banku mieszkanie nie może być większe niż 150 mkw. W BNP Paribas Fortis mieszkanie nie może być mniejsze niż 25 mkw., a dom mniejszy niż 80 mkw. Jednocześnie w Warszawie wartość domu nie może być mniejsza niż 250 tys. zł, a w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Szczecinie oraz na przedmieściach Warszawy nie może być mniejsza niż 200 tys. zł. Dla mieszkań jest to odpowiednio 150 tys. zł i 90 tys. zł. W pozostałych lokalizacjach minimalna wartość dla domu to 100 tys. zł, a dla mieszkania 30 tys. zł.

Za drogi dom – też niedobrze

Bank ma też ograniczenia co do maksymalne j wartości nieruchomości. Przykładowo dla Trójmiasta, Łodzi i Szczecina jest to 5 mln zł dla domu i 2 mln zł dla mieszkania. Jeżeli klient chce kupić lokal niespełniający powyższych parametrów musi liczyć się z obniżeniem maksymalnego wskaźnika LTV o 15 pkt. bazowych. W Nordea Banku może pojawić się ograniczenie w przypadku zakupu drogiej nieruchomości (powyżej 20 tys. za mkw.) położonej na małym rynku, gdzie nie ma innych lokali o podobnym standardzie (dotyczy to apartamentów o powierzchni powyżej 200 mkw. I domów powyżej 400 mkw.).

W większości banków obowiązuje minimalna kwota kredytu, wynosząca zazwyczaj 20 tys. zł. W DnB Nord jest to 300 tys. zł w przypadku kredytu w naszej walucie i 200 tys. zł w przypadku kredytu w euro.
  Temat: Problemy amerykańskiego budownictwa
Mirek

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 19114

PostForum: Zagraniczny rynek nieruchomości    Wysłany: 2010-02-21, 20:05   Temat: Problemy amerykańskiego budownictwa
Problemy amerykańskiego budownictwa

Na amerykańskim rynku budownictwa nastąpiła niewielka poprawa – po czterech miesiącach spadków lutowy indeks nastrojów w tym sektorze, obliczany i publikowany przez stowarzyszenie zrzeszające amerykańskich deweloperów (National Association of Home Builders, „NAHB”), wzrósł o 1 pkt.

Daleko jednak temu wskaźnikowi do poziomu 50 pkt., który oznacza wyjście z recesji. Indeks NAHB spadł poniżej tej granicy blisko cztery lata temu, już wtedy sygnalizował kryzys. Na rynkach finansowych panowała wówczas euforia i nie wielu chciało słyszeć o problemach. Pomimo pewnego odreagowania indeksu NAHB w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sytuacja w amerykańskim budownictwie w dalszym ciągu jest bardzo trudna - tak źle w tym sektorze nie było, odkąd badane i kwantyfikowane są nastroje w postaci indeksu NAHB, tj. od około 25 lat.
W styczniu o 2,8 proc., w porównaniu z grudniem, wzrosła w Stanach Zjednoczonych liczba rozpoczętych budów prywatnych domów. To dobra wiadomość, lecz daleko jest od sytuacji sprzed kilku lat. Nawet podczas kryzysów, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich 50 lat liczba rozpoczętych budów domów w USA bywała niemal dwukrotnie wyższa, niż podczas obecnego.
Złym zwiastunem na kolejne miesiące jest spadek w ubiegłym miesiącu liczby pozwoleń na budowy domów. Wydano ich 621 tys., dla porównania w grudniu - 653 tys. Również w tym zakresie sytuacja jest najtrudniejsza od pół wieku.
Koniunktura w budownictwie jest ważnym barometrem kondycji gospodarki a także determinuje jej rozwój. Stąd, biorąc pod uwagę powyższe dane, trudno tworzyć dobre prognozy dla Stanów Zjednoczonych. Uważam, że jeszcze przez kilka lat sytuacja za Oceanem nie ulegnie radykalnej poprawie. Jedne wskaźniki będą się poprawiać, inne pogarszać, i na odwrót. Ubiegłoroczne odreagowanie w gospodarce amerykańskiej było efektem interwencji państwa, naruszającej reguły wolnego rynku, lecz jest to droga do nikąd. Teraz będzie trudniej, bowiem skończyły się pieniądze oraz pomysły.
  Temat: Deweloperzy oddają mniej mieszkań - ale ciągle z wadami
Mirek

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11914

PostForum: Nasze Finanse    Wysłany: 2010-02-21, 20:00   Temat: Deweloperzy oddają mniej mieszkań - ale ciągle z wadami
Deweloperzy oddają mniej mieszkań - ale ciągle z wadami

Styczniowe dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie potwierdziły pozytywnych tendencji w tej branży pod koniec ub. r. Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały, że aż o jedną czwartą spadła liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. Chociaż do użytku oddano o prawie połowę mniej mieszkań niż przed rokiem, z danych Home Broker wynika, że kryzys na rynku budownictwa mieszkaniowego nie wpłynął na zwiększenie staranności wykonania lokali.

- Krzywe ściany i sufity, brak pionów, nierówne kąty, zarysowane ramy czy szyby okienne, ubytki w tynkach – to standardowe usterki w mieszkaniach oddawanych przez deweloperów – mówi Piotr Śliwka, regionalny dyrektor sprzedaży, doradca ds. nieruchomości Home Broker.– Ale zdarzają się też poważniejsze wady, pęknięte ściany, nawet nośne, niedrożne rury, uszkodzone mechanizmy okienne czy wreszcie lejąca się do mieszkania woda z powodu źle wykonanego tarasu – dodaje. Marcin Murzyński, doradca z Wrocławia, wskazuje też inne: błędy w instalacji elektrycznej czy nieprawidłowe odprowadzenie kanalizacji. Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że kryzys na rynku budownictwa mieszkaniowego niewiele w tym zakresie zmienił. – Prawie każde mieszkanie ma jakąś usterkę – przyznaje Danuta Bukała, doradca Home Broker z Warszawy. Bartosz Jankowski, specjalista ds. rynku pierwotnego, podkreśla jednak, że bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy lokal ma bardzo poważne wady. Usterki usuwane są zwykle przed odbiorem mieszkania.

Mniej mieszkań, mniej inwestycji, mniej pozwoleń

Styczniowe dane GUS nie potwierdziły pozytywnych tendencji zaobserwowanych na rynku budownictwa mieszkaniowego pod koniec 2009 roku. We wszystkich kategoriach – nowe inwestycje mieszkaniowe, pozwolenia na budowę oraz mieszkania oddane do użytku – miał miejsce istotny spadek rok do roku.

W styczniu zostało oddanych do użytku 11,7 tys. mieszkań, aż o 47,1% mniej niż przed rokiem. O ile słabe dane grudniowe (spadek o 43,9% rok do roku) można było tłumaczyć efektem bazy (konieczność uzyskiwania certyfikatów energetycznych dla mieszkań oddanych od początku 2009 r.), to już głęboki spadek w styczniu tego roku faktycznie odzwierciedla drastyczne ograniczenie inwestycji mieszkaniowych w minionych miesiącach.

Mieszkania roczna dynamika.png

Niestety po bardzo dobrym listopadzie i grudniu, styczeń przyniósł też silny spadek nowych inwestycji mieszkaniowych. Rozpoczęto budowę 4,45 tys. mieszkań, o 25% mniej niż przed rokiem. Zapaść tę można tłumaczyć warunkami pogodowymi, które uniemożliwiły prowadzenie ziemnych prac budowlanych.

Również w obszarze pozwoleń na budowę chwilowo przygasło światełko w tunelu. Choć w grudniu spadek wyhamował już do 5,8% rok do roku, to w styczniu ponownie przyspieszył do 14,6%. W zeszłym miesiącu wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań.

Uwaga – lokal ma wady

Co może zrobić kupujący w przypadku, gdy przekazany mu lokal ma wady? – Sposób postępowania zależy od rodzaju wady, momentu, w jakim została wykryta oraz od treści umowy z deweloperem – mówi Michał Wielhorski, radca prawny, partner w firmie prawniczej BNWW Adwokaci i Radcowie Prawni. Jeżeli wada jest poważna i zostanie wykryta po zawarciu umowy przedwstępnej, kupujący może od niej odstąpić, bądź domagać się obniżenia ceny mieszkania. – Nie może jednak tego zrobić w przypadku, gdy deweloper wadę niezwłocznie usunie – wyjaśnia Michał Wielhorski. Poważne wady, to np. popękane ściany, niedrożna kanalizacja czy lejąca się do mieszkania woda.

Praktyka najczęściej jest taka, że przed odbiorem mieszkania spisywany jest tzw. protokół usterek, w którym określony jest termin, w jakim deweloper powinien je usunąć. – Czasem zdarza się jednak, że nie dotrzymuje tego terminu, bądź zamiast usuwać usterki maskuje je, przykładowo nie wymienia porysowanych drzwi, tylko je podmalowuje –przestrzega Danuta Bukała.

Po 3 latach na własny koszt

- Po podpisaniu protokołu odbioru mieszkania i po zawarciu umowy ostatecznej, kupującemu przysługują prawa wynikające z tytułu rękojmi za wady – mówi Michał Wielhorski. Jeśli wada zostanie wykryta w terminie do 3 lat od dnia wydania lokalu, właściciel mieszkania powinien zawiadomić w tym okresie dewelopera i zażądać usunięcia wady. Po upływie 3 lat rękojmia wygasa, co oznacza, że wszelkie usterki właściciel powinien usunąć na własny koszt. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby deweloper podstępnie zataił fakt istnienia wady.
  Temat: Większy budżet na zakup mieszkań
Mirek

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11143

PostForum: Nasze Finanse    Wysłany: 2010-02-21, 19:58   Temat: Większy budżet na zakup mieszkań
Przeciętnie 362 tys. zł zamierzają przeznaczyć na zakup mieszkania osoby poszukujące aktualnie lokali w największych miastach Polski – wskazują dane Home Broker. To nieco więcej niż pod koniec ub. r. Poszukiwany dziś metraż jest o dwa metry większy niż przed miesiącem. Coraz więcej klientów obawia się, że ceny mogą pójść w górę.

W styczniu osoby poszukujące mieszkań w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu chciały przeciętnie kupić lokal o powierzchni średnio 52,6 mkw. – wskazują dane Home Broker. To aż o 4,3% więcej niż w grudniu 2009 r. W największym stopniu zwiększył się przeciętny poszukiwany metraż w Warszawie, o 3,4 mkw. Wzrost nastąpił też w Poznaniu. Minimalny spadek miał z kolei miejsce we Wrocławiu. W Krakowie sytuacja praktycznie nie zmieniła się.

Średni metraż lokali preferowany przez klientów

Miasto


gru-09


sty-10


dynamika (sty/gru)

Kraków


47,6


47,2


-0,70%

Poznań


50,8


53,2


4,70%

Warszawa


50,1


53,5


6,80%

Wrocław


54,7


53,8


-1,50%

Średnia ważona


50,4


52,6


4,30%

Dodatkowe pieniądze na dodatkowe metry

Wzrost przeciętnego poszukiwanego metrażu jest zbieżny ze wzrostem kwoty, jaką kupujący chcą przeznaczyć na mieszkanie. Średnio było to w styczniu 362 tys. zł wobec 348 tys. zł w grudniu. Jednocześnie nie zmieniły się istotnie preferencje dotyczące wyboru droższych i tańszych dzielnic w poszczególnych miastach. Nie zaobserwowana także zmian w zakresie standardu budynku preferowanego przez klientów na przełomie 2009 i 2010 roku. Dlatego można zaryzykować tezę, że „dodatkowe” środki, jakimi dysponują mieszkańcy największych miast, wolą oni przeznaczyć na większy metraż.

Średni budżet klientów kupujących mieszkania

Miasto


gru-09


sty-10


dynamika (sty/gru)

Kraków


309 355,56 zł


311 991,53 zł


0,90%

Poznań


268 342,70 zł


280 318,18 zł


4,50%

Warszawa


400 030,82 zł


428 183,60 zł


7,00%

Wrocław


313 513,51 zł


315 046,95 zł


0,50%

Średnia ważona


348 119,29 zł


362 022,88 zł


4,00%


Przeciętny budżet wystarczy na 3 pokoje

Jakie mieszkanie można kupić w ramach przeciętnego budżetu w poszczególnych miastach? W Warszawie 428 tys. zł może wystarczyć obecnie na zakup od dewelopera 3-pokojowego mieszkania w budowie o powierzchni 60 mkw., zlokalizowanego na Woli. Inna możliwość to zakup 3-pokojowego mieszkania z 1997 roku o powierzchni 54 mkw. na Ochocie.

We Wrocławiu za 315 tys. zł można kupić natomiast od dewelopera gotowe 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 54 mkw. dzielnicy Krzyki Alternatywą może być zakup 3-pokojowego mieszkania w odnowionej kamienicy z 1930 roku. Lokal ma powierzchnię 74 mkw. i jest zlokalizowany w dzielnicy Psie Pole.

W Krakowie 312 tys. zł wystarczy z kolei na zakup 3-pokojowego mieszkania od dewelopera w dzielnicy Ruczaj. Budynek ma podwyższony standard, ma być gotowy w tym roku. Inna opcja to zakup kawalerki na Kazimierzu o powierzchni 46 mkw. Mieszkanie na III p. kamienicy, wymaga kompletnego remontu.

Budżet mniejszy niż zdolność kredytowa w złotych

Przeciętny budżet kupujących jest minimalnie niższy niż dolność kredytowa małżeństwa zarabiającego w sumie 5 tys. zł netto i wychowującego jedno dziecko, które chce zaciągnąć kredyt w złotych. Zdolność ta wynosi dziś przeciętnie 378 tys. zł – wynika z szacunków Home Broker. Budżet kupujących przewyższa natomiast zdolność tej samej rodziny dla kredytu w euro, która wynosi dziś 315 tys. zł.

Klienci raczej nie wierzą w dalszy spadek cen

Wzrost budżetu przeznaczonego na zakup mieszkania w największych miastach można wiązać z poprawą ogólnej koniunktury gospodarczej czy liberalizacją polityki banków odnośnie kredytów hipotecznych. Wzrost ten może być jednocześnie sygnałem, że osoby zainteresowane zakupem nie spodziewają się już dużego spadku cen, a nawet dopuszczają ich wzrost. Potwierdzają to doradcy Home Broker, obsługujący klientów. - W ostatnim czasie więcej klientów już na początku spotkania zaznacza, że zależy im na czasie ze względu na obawę przed wzrostem cen. Przede wszystkim dotyczy to grupy poszukującej mieszkań na rynku pierwotnym. Wielu deweloperów obniżyło znacznie ceny, co w połączeniu z bardzo ograniczoną podażą na rynku pierwotnym skutecznie przyciąga zainteresowanych – informuje Łukasz Skowroński, doradca Home Broker z Krakowa. Jacek Lipiec, doradca z Wrocławia, zwraca uwagę, że klienci, którzy uważają, że ceny jeszcze spadną są dziś rzadkością. Podobnie jest m.in. w Warszawie czy Toruniu.
  Temat: Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%
Mirek

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 22918

PostForum: Nasze Finanse    Wysłany: 2010-02-21, 19:56   Temat: Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%
Uwaga na kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%

Przynajmniej w ośmiu bankach można obecnie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bez prowizji – wskazują dane Home Broker. Tylko w trzech przypadkach – ING, Lukas i DnBNord – brak prowizji nie wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego produktu. W pozostałych przypadkach konieczny jest zakup ubezpieczenia. Uwaga – taki wariant może być droższy niż wybór standardowej prowizji.

ING Bank wystartował dziś z promocją „0% prowizji”, która obejmie wnioski kredytowe złożone w najbliższych dwóch miesiącach. Standardowa prowizja wynosi od 0,6% do 1,6%. Tyle więc klient oszczędza. Bank udziela tylko kredytów w złotych.

Oszczędność 2,5%

Kredytu bez prowizji udzieli też Lukas Bank. Podobnie, jak w ING oferta ma charakter promocyjny i dotyczy wniosków złożonych do 2 kwietnia. Bez prowizji można zaciągnąć typowy kredyt mieszkaniowy oraz kredyt z dopłatą. W pierwszym przypadku standardowa prowizja wynosi od 1,7% do 2,5%, a w drugim – od 1,5% do 2,5%. Lukas Bank udziela tylko kredytów w złotych. Podobnie, jak ING, nie uzależnia przyznania zerowej prowizji od zakupu ubezpieczenia czy innego produktu. Bez prowizji kredytów udziela też DnBNord. Chociaż bank nazywa ofertę promocją, to w praktyce można określić ją jako standardową, gdyż ma charakter długoterminowy.

Pozorne zero procent

W pozostałych przypadkach uwzględnionych w zestawieniu wybór opcji „prowizja 0%” wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego produktu, zwykle ubezpieczenia. W takich przypadkach trzeba dokładnie sprawdzić czy brak prowizji jest faktycznie dobrym rozwiązaniem, koszt ubezpieczenia może być bowiem wysoki.

W Polbanku, aby zaciągnąć kredyt bez prowizji trzeba wykupić ubezpieczenie od utraty pracy i ubezpieczenie na życie. Koszt takiego pakietu to 0,5% kwoty kredytu w pierwszym roku. Dokładnie tyle samo wynosi standardowa prowizja. Można więc powiedzieć, że w cenie kredytu klient otrzymuje dodatkowo ubezpieczenie (niewielka różnica w kosztach pojawi się, gdy wybierze opcję doliczenia prowizji do kwoty kredytu).

Koszt ubezpieczenia można rozbić

W mBanku brak prowizji wiąże się z koniecznością wykupu pakietu ubezpieczeniowego (polisa na życie, od utraty pracy oraz ubezpieczenie spłaty). Dotyczy to kredytów w złotych, euro i frankach. Ubezpieczenie jest dosyć drogie. Płatne jest z góry za okres 5 lat (2% kwoty kredytu), a do tego co miesiąc rata podnoszona jest o 7%. Przyjmijmy, że kredytobiorca zaciąga kredyt w złotych na kwotę 300 tys. Koszt ubezpieczenia w przypadku płatności z góry wyniesie 6000 zł. Rata będzie co miesiąc podniesiona o ok. 154 zł. Jeżeli kredytobiorca wybierze opcję doliczenia kosztu ubezpieczenia do kwoty kredytu, miesięczna rata w naszym przykładzie wyniesie w sumie ok. 2399 zł. Tymczasem rata w przypadku standardowej prowizji (2,2%) doliczonej do kwoty kredytu byłaby tylko nieco wyższa (2450 zł).

Wyższa rata z prowizją 0%

W PKO BP wariant z ubezpieczeniem jest droższy. Składka wynosi bowiem 3,25% kwoty kredytu za okres 4 lat. Rata kredytu bez prowizji, ale z doliczoną do kwoty kredytu składką ubezpieczenia wyniesie 2013 zł. Tymczasem rata ze standardową prowizją (1,8%), również doliczona do kwoty kredytu, wyniesie 1985 zł.

Rata z ubezpieczeniem i tak niższa

W Raiffeisen Banku, który w zamian za rezygnację z prowizji wymaga ubezpieczenia na poziomie 0,25% kwoty kredytu w pierwszym roku, rata ze składką jest niższa od raty ze standardową prowizją, zatem wybór opcji z ubezpieczeni i prowizją 0% jest opłacalny.

Porównanie raty z prowizją 0% (plus ubezpieczenie) z ratą ze standardową prowizją; kredyt 300 tys. zł (LTV 75%) w PLN, 30 lat.
  Temat: Lokata Wyjątkowa w Banku Millennium – 6% zysku w s
Mirek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11011

PostForum: Nasze Finanse    Wysłany: 2010-02-21, 19:51   Temat: Lokata Wyjątkowa w Banku Millennium – 6% zysku w s
Warszawa, 15.02.2010 r. – Bank Millennium wprowadził do oferty Lokatę Wyjątkową – dwuletnią lokatę terminową o oprocentowaniu 6% w skali roku.

Lokata Wyjątkowa to atrakcyjny produkt oszczędnościowy, zakładany na okres 24 miesięcy, ze stałym oprocentowaniem 6% w skali roku.

Wzbogacamy naszą ofertę o dwuletnią lokatę terminową – mówi Marek Ubysz, Kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. - Lokata Wyjątkowa to długoterminowa, pewna inwestycja, gwarantująca konkurencyjny zysk z kapitału na poziomie 6% w skali roku.

Najważniejsze cechy Lokaty Wyjątkowej:
• Atrakcyjne, stałe oprocentowanie - 6% w skali roku
• Szeroka dostępność - minimalna kwota lokaty to tylko 1000 zł
• 100% gwarancja zysku
• Kapitalizacja odsetek następuje po upływie terminu lokaty
• Brak dodatkowych kosztów związanych z otwarciem produktu.

Lokatę Wyjątkową można założyć w oddziałach Banku Millennium na terenie całego kraju, a także za pośrednictwem infolinii TeleMillennium. Wkrótce zostanie uruchomiona również możliwość zakładania Lokaty Wyjątkowej poprzez system bankowości internetowej Millenet.

Oprócz Lokaty Wyjątkowej, Bank Millennium oferuje Klientom szeroki wybór produktów oszczędnościowych, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań, planowanego okresu inwestycji i wysokości inwestowanego kapitału. Klienci, preferujący inwestycje w krótszym okresie, mogą wybierać spośród szeregu produktów o atrakcyjnym oprocentowaniu i terminie zapadalności odpowiadającym ich potrzebom.
  Temat: Zima dała się we znaki budownictwu
Mirek

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 9313

PostForum: Aktualności    Wysłany: 2010-02-21, 19:48   Temat: Zima dała się we znaki budownictwu
Zima dała się we znaki budownictwu

Aż o ponad 15% w porównaniu z sytuacją sprzed roku spadła produkcja budowlano-montażowa w Polsce w styczniu. Po wyeliminowaniu zjawisk sezonowych, jak różnice w liczbie dni roboczych, regres nie był już tak duży i sięgnął 3,9%

Słabe wyniki budownictwa to w dużym stopniu pochodna ostrej zimy, która utrudnia prace budowlane. Znalazła ona odzwierciedlenie już w przedstawionych w środę kiepskich danych o sytuacji w budownictwie mieszkaniowym. Okazuje się, że także w innych segmentach rynku budowlanego negatywny wpływ warunków atmosferycznych był widoczny.

Srogą zimę najbardziej odczuły przedsiębiorstwa specjalizujące się we wznoszeniu budynków. Odnotowały spadek zrealizowanych robót aż o 22,5% r/r. W porównaniu z grudniem 2009 r. regres sięgnął aż 59,1%. Gorsze niż przed rokiem efekty osiągnęły również podmioty, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne (m.in. rozbiórka obiektów budowlanych i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych). Tu spadek wynosił 12,2% w relacji do stycznia minionego roku. W porównaniu z grudniem 2009 r. w jednostkach tych produkcja była niższa o 56,5%.

Stagnacja zagościła nawet w rozwijającym się w poprzednich miesiącach w szybkim tempie budownictwie infrastrukturalnym. Wzrost wyniósł zaledwie 0,4%. Roboty zrealizowane w styczniu 2010 r. były niższe niż w grudniu 2009 r. aż o 83,2%, ale taka sytuacja jest charakterystyczna dla tego okresu. Wynika ze specyfiki rozliczeń w budownictwie.

roczna dynamika produkcji b-m.png

Mimo widocznego wpływu ciężkiej zimy na kondycję budownictwa opublikowane dziś dane wpisują się w obraz, jaki utrzymywał się w poprzednich miesiącach. Chodzi głównie o pokaźne rozwarstwienie sytuacji w poszczególnych segmentach branży oraz o malejącą aktywność w zakresie wznoszenia budynków, prac wykończeniowych w nich i przygotowywania terenów pod nowe inwestycje.

Wyniki tej branży kontrastowały z osiągnięciami sektora przemysłowego. Wzrost produkcji w styczniu, uwzględniający wpływ czynników sezonowych, przekroczył 11% w skali roku. W 22 działach odnotowano poprawę, w 12 – pogorszenie sytuacji. Dla wysokiej dynamiki wzrostu nie bez znaczenia jest fakt, że rok wcześniej o tej porze w naszym kraju mieliśmy apogeum kryzysu gospodarczego, więc baza do porównań jest niska.
  Temat: Banki przestały ukrywać na stronach internetowych oferty
Mirek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 10894

PostForum: Nasze Finanse    Wysłany: 2010-02-21, 19:41   Temat: Banki przestały ukrywać na stronach internetowych oferty
Banki przestały ukrywać na stronach internetowych oferty kredytowe


Banki powoli przestają naprzykrzać się informacjami wyłącznie o lokatach i zaletach swoich kont osobistych. Coraz częściej klient korzystający z Internetu już na stronie głównej banku dowiaduje się, że instytucja jest zainteresowana również pożyczaniem. Jeszcze dwa, trzy miesiące temu nie było to takie oczywiste, a oferty kredytowe schowane były w zakładkach.

Nawet przed świętami Bożego Narodzenia na palcach jednej ręki można było policzyć banki zachwalające ofertę kredytów gotówkowych już przy wejściu
na główną stronę (Kredyt Bank, Citi Handlowy, DB PBC, Bank Pocztowy), choć przez ostatnie lata był to sztandarowy produkt okresu świątecznego. Niezależna firma doradztwa finansowego Gold Finance sprawdziła, co obecnie banki promują na swoich głównych stronach internetowych skierowanych do klienta indywidualnego. Coraz mocniej do gry wracają kredyty mieszkaniowe.

Dziś na stronach Pekao i ING Banku Śląskiego wręcz króluje oferta kredytu hipotecznego. Sporo uwagi finansowaniu nieruchomości poświęca też DnB Nord.
O kredycie hipotecznym, pomiędzy informacjami o koncie z medycznym assistance
i pożyczką konsolidacyjną, przypominają także w Banku Citi Handlowy. Podobnie Polbank, który przed internautą zachwala równocześnie konto, dwa kredyty gotówkowe i kredyt mieszkaniowy. BGŻ natomiast reklamuje kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim, obok dwóch lokat i konta. Euro Bank i Lukas Bank również dają sygnał, że nie boją się pożyczać. Na wejściu bardzo mocno akcentują swoją ofertę kredytów konsumpcyjnych. Nie da się jednak ukryć, że banki koncentrujące się na zachwalaniu kont i lokat wciąż
są w przewadze. MultiBank, BZ WBK, BOŚ, BNP Paribas Fortis, Volkswagen Bank Direct czy Alior w pierwszym kontakcie przede wszystkim przekonują o zaletach swoich nowych kont osobistych. Z kolei Millennium, Nordea, Toyota Bank, mBank, Raiffeisen nadal komunikują głównie atrakcyjność oferowanych lokat.
  Temat: Podwyżka stopy depozytowej w USA „szkodliwa&#8
Mirek

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6217

PostForum: Aktualności    Wysłany: 2010-02-21, 19:39   Temat: Podwyżka stopy depozytowej w USA „szkodliwa&#8
Podwyżka stopy depozytowej w USA „szkodliwa” raczej dla rynków, nie gospodarki

Podwyżka stopy depozytowej w USA „szkodliwa” raczej dla rynków, nie gospodarki
Stopy procentowe w USA pozostaną na rekordowe niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas – zapewniła Rezerwa Federalna przy okazji podniesienia stopy dyskontowej do 0,75%. Dla inwestorów jest to jednak potwierdzenie, że koszt pieniądza w Ameryce też niedługo zacznie rosnąć.

Stopa dyskontowa wyznacza w Sanach Zjednoczonych koszt pożyczek udzielnych przez Rezerwę Federalną bankom komercyjnym. Wzrosła o 0,25 pkt proc., do 0,75%. To pierwszy ruch w górę od czerwca 2006 r. Władze monetarne opisały ten ruch jako „normalizację” sytuacji. Zaskoczenie nim jest mniejsze ze względu na to, że szef Fed wskazywał na taką możliwość w wystąpieniu przed Kongresem 10 lutego. Znaczenie tej decyzji dla gospodarki i rynków finansowych będzie uzależnione od tego, w jakim stopniu inwestorzy uwierzą, że poprzedza ona kolejne takie ruchy oraz samo podniesienie oficjalnej stopy procentowej.

Na krótką metę podwyżka stopy depozytowej w Ameryce może w większym stopniu oddziaływać na rynki finansowe niż gospodarki. Chodzi o to, że decyzja Rezerwy Federalnej może wpłynąć bardziej na sytuację finansową banków, dla których posykiwanie kapitału stanie się bardziej kosztowne. Przyjmując za prawdziwą tezę, że za zwyżkami cen aktywów (akcji, surowców, walut z rynków wschodzących) stała duża dostępność kapitału, utrudnienia w dostępie do niego mogłyby przełożyć się na spadek cen tych aktywów.

Natomiast konsekwencje gospodarcze pojawiłyby się wtedy, gdyby rynkowe stopy procentowe (stawki na rynku międzybankowym oraz rentowność krótko- i długoterminowych obligacji) zaczęły się przesuwać na wyższe poziomy. Już teraz w Ameryce rentowność 10-letnich papierów skarbowych osiąga 3,8%, czyli jest bliska ubiegłorocznemu maksimum. Jego przekroczenie zapowiadałoby dalszy ruch w górę. Dochodowość długoterminowych obligacji wyznacza zaś oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. W obecnych warunkach dużo istotniejsze jest jednak to, co stanie się z krótkoterminowymi papierami. Zachowanie ich rentowności w bardziej klarowny sposób oddaje oczekiwania dotyczące kosztów pieniądza. Na razie rentowność 2-latek sięga 0,9% i jest o ok. 0,5 pkt proc niższa niż w szczycie w 2009 r. Stawki na rynku międzybankowym pozostają stabilne.

Nie można też pomijać wpływu oczekiwań inflacyjnych na decyzje inwestorów na rynku dłużnym. Na razie nie ma obaw przed nadmiernym wzrostem cen. Dzisiejsze dane o styczniowych wskaźniku CPI w USA też miały uspokajającą wymowę. Inflacja bazowa, pomijająca najbardziej zmienne ceny paliw i żywności, spadła do 1,5%.
  Temat: DEkoracje, Gdzie kupić ??
Mirek

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 40096

PostForum:  Salon i Pokój dzienny   Wysłany: 2009-08-13, 16:59   Temat: DEkoracje, Gdzie kupić ??
zwłaszcza że tego tam jest masa i naprawdę jest w czym wybierać
  Temat: DEkoracje, Gdzie kupić ??
Mirek

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 40096

PostForum:  Salon i Pokój dzienny   Wysłany: 2009-08-13, 16:56   Temat: DEkoracje, Gdzie kupić ??
rolka tak na polskie warunki Ikea to dobry wybór , w miarę solidne i tanie rzeczy tan zaleźć można
  Temat: hej!
Mirek

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 6037

PostForum: Przedstaw się    Wysłany: 2009-08-13, 16:54   Temat: hej!
cześć i czołem :)
  Temat: Leżąc na deskach
Mirek

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7309

PostForum: Luźne gatki    Wysłany: 2009-08-13, 16:54   Temat: Leżąc na deskach
Cytat:
A co myślicie o sztucznej trawie na tarasie?


czy ja wiem , sztuczne to zawsze sztuczne mnie zawsze ciągnęło do natury , ale wiadomo o gustach się nie rozmawia jedne lubi to drugi tamto życie prawda
  Temat: Kredyty ON-LINE
Mirek

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 18970

PostForum: Kredytowanie i finanse   Wysłany: 2009-08-13, 16:51   Temat: Kredyty ON-LINE
domator też nie lubię brać kredytów , potem jakoś zawsze przykro się go spłaca
  Temat: Dodawanie ogłoszeń promocja FIRMY
Mirek

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 24964

PostForum: Aktualności    Wysłany: 2009-08-13, 16:47   Temat: Dodawanie ogłoszeń promocja FIRMY
z tego co mi wiadomo to warto też promować swoje usługi na forach związanych z tematyką usług np. jesteś fryzjerem to promujesz się na stronach branżowych związanych z fryzjerstwem ,

warto też poszukać jakiejś popularnej giełdy usług , nie pamiętam nazwy ale raz nawet była mowa o takiej w telewizji
 
Strona 1 z 5
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

| | Darmowe fora | Reklama
Next-ImmoProjektowanie wnętrz bielsko białaOgłoszenia e-gratka.infoStellenangebote - StellenanzeigeNext-Cars24.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16