NTELIGENTNY BUDYNEK działa jak organizm reagując na bodźce zewnętrzne oraz polecenia użytkownika. Działaniem oświetlenia, ogrzewania, muzyki, czy obrau na ekranach można centralnie zarządzać w prosty sposób.
Wszystkie potrzebne funkcje umieszczone są na jednym ekranie dotykowym, pilocie lub przycisku naściennym.
Wszystkie urządzenia systemu inteligentnego połączone są ze sobą magistralą, dzięki czemu mogą komunikować się wzajemnie.
Czujniki oraz jednostki wykonawcze systemu posiadają pamięć, która daje możliwość zaprogramowania wielu potrzebnych funkcji związanych z automatyką.
INTEGRACJA
W inteligentnym domu wszystkie instalacje sterowane są jednym głównym systemem, co pozwala na pełną kontrolę i wywołanie zupełnie różnych reakcji w tej samej chwili w zależności od indywidualnych ustawień użytkownika.
Większość obecnych na rynku systemów opartych jest o podobne zasady działania. W praktyce oferują one zbliżone możliwości, ale najczęściej dopiero ich połączenie daje najlepszy efekt współdziałania oświetlenia, dźwięku, obrazu oraz ustawień klimatu.
Jeśli instalacja inteligentna ma być dostosowana do indywidualnych oczekiwań użytkownika, najważniejszą rzeczą jest ustalenie konfiguracji systemu inteligentego tak, aby jak najlepiej sprostał on stawianym wymaganiom.
Aby móc uzyskać zamierzony efekt i odpowiednio dostosować instalację do ewentualnych zmian i rozszerzeń, które mogą nastąpić w przyszłości całość projektu powinna zostać zaplanowana na etapie projektowania okablowania.
Cała instalacja (w zależności od systemu) może być sterowana większością dróg komunikacji:
* Przez komputer PC/laptopa
* Telefon komórkowy
* iPhone 2G/3G, iPod Touch
* Piloty podczerwieni
* Piloty radiowe
* Dotykowe platformy sterujące
* Przyciski naścienne
* Zdalnie przez Internet (przy użyciu GPRS na telefonie komórkowym)
* Bluetooth
W każdej chwili możesz mieć dostęp do swojego domu za pośrednictwem połączenia z internetem, przez GPRS, czy choćby po prostu dzwoniąc na swój domowy numer.
Gdziekolwiek jesteś możesz przeglądać widoki z kamer w budynku, zamykać/otwierać rolety, markizy, sterować ogrzewaniem, włączać zdalnie saunę, czy zarządzać dowolnymi innymi funkcjami, które uznasz za przydatne.
to już są bajery większości polaków nie stać na takie cuda a których mowa w artykule , ale jak to mówią " gonimy Europę" to może niebawem stanie się to i u nas standardem
Większości może i nie, natomiast nie wydaje mi się bajerem, a rozsądnym posunięciem inwestowanie w systemy bezpieczeństwa. Może to tylko namiastka inteligentnego domu, natomiast coraz popularniejsze wydają mi się tego typu rozwiązania. Sam zdecydowałem się na taki krok, choć na początku nie miałem o tym żadnego pojęcia. Tu polecić mogę pomoc fachowców ze sklepu delta.poznan.pl, którzy pomogli w doborze odpowiedniego rozwiązania.
Co do całości systemu opisanego w artykule, w Polsce temat jeszcze nie jest zbyt popularny, ale zgodzę się z przedmówcą - być może już niedługo ;)
Całość prezentuje się bardzo fajnie,jednak zastanawia mnie jedna rzecz: czy w przypadku awarii jesteśmy całkowicie uziemieni? Tego nikt nie przewidział. No i kwestia ceny...
Sporo o tym czytałem i znalazłem trochę na www.odnawialnecieplo.pl i powiem Wam szczerze, że po przeczytaniu kilku wpisów wiele kwestii stało się jasnych ;)
No tak,ale są to wpisy na temat samego ciepła,a nie instalacji elektrycznych itd. W domu wszystko musi funkcjonować i współpracować,inaczej jesteśmy lekko uziemieni. Nie wiem czy zdawanie wszystkiego na komputer to dobry wybór.
Wiek: 47 Dołączyła: 17 Paź 2011 Posty: 15 Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-06-13, 11:18
Widzę, że trochę zeszliśmy z tematu głównego. A co sądzicie o takim potrójnym rozwiązaniu na okno do inteligentnego domu (roleta zewnętrzna i wewnętrzna i moskitiera razem zespolone) ?
Inteligentne domy to naprawdę ciekawe rozwiązanie, lecz niestety większości polaków nie stać na takie rozwiązanie. Niestety, lecz wierzę, że w niedalekiej przyszłości takie domy staną się standardem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach